سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خدا در سپاس گفتن را بر بنده‏اى نمى‏گشاید حالى که در نعمت را به روى او ببندد ، و در دعا را بر روى او باز نمى‏کند و در پذیرفتن را بر وى فراز . و در توبه را به روى بنده نمى‏گشاید و در آمرزش را بر وى به‏بندد و استوار نماید . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 
حجاب و عفاف ، عاشورا ، مجلس شورای اسلامی ، رئیس جمهور ، دموکراسی ، امام حسین علیه السلام ، شرح غزلیات حافظ ، شهوترانی ، صوفیه ، ضعف ایمان ، ظلم و ستم ، ظهور ، مردم سالاری دینی ، مشکلات اقتصادی ، معصومین علیهم السلام ، موسیقی ، میرزا جوادآقا طهرانی ، نرخ کالاها ، نگاه ، نگاه شهوت آلود ، عرفان کاذب ، عقد موقت ، علماء شیعه ، علی اکبر ، غضنفر ، کسب حرام ، کسب حرام و کمرنگ شدن ارزشهای دینی و اخلاقی ، لقمه حرام ، امام رضا علیه السلام ، امام زمان عجل الله فرجه ، امامان شیعه ، برکت عمر ، بهشت ، بی غیرتی ، تمدن ، توجه به معاد ، توصیه پیامبر صلی اله علیه و آله به کمک برای تامین جهیزیه و سایر ، تولدم ، جهیزیه ، آب ، ابراهیم ، ابوالفضل علیه السلام ، ابوعبیده جراح ، احمدی نژاد ، استخدام زنان ، اسلام رفاقتی ، اسماعیل ، اصرار لاریجانی بر بازگشت دولت به ریل قانون ، دموکراسی غربی ، دوش دیدم که ملائک در میخانه زدند ، دین سالاری مردمی ، رسالت رسانه ای ، زن در خانقاه‏ ، سؤال از رئیس جمهور ، سخن گفتن ، سکوت ، شاه خوبانی و منظور گدایان شده ای ، حجاب و عفاف در خانه و خانواده ، حرامخوران عاشورایی ، حضرت زینب سلام الله علیها ، حضرت علی علیه السلام ، حکومت اسلامی ، حورالعین ، حیا ، خانقاه ، دختر ، دکتر لاریجانی ،

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :84
بازدید دیروز :86
کل بازدید :262095
تعداد کل یاداشته ها : 144
100/3/26
9:59 ع
موسیقی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سؤال 5: اینکه گفته می شود خلافت ابوبکر اجماعی بوده ، آیا صحیح است که می گویند: حضرت علی رضی الله عنه و یاران ایشان ضمن آنان نبوده و چنین اجماعی مورد لعنت خداوند است، چنانچه امام ابن حزم می گوید: « لعنة الله علی کل اجماع یخرج منه علی ابن ابیطالب و من بحضرته من الصحابة » (1)

 

سؤال 6: آیا صحیح است که می گویند: تمامی انصار، و جمع بزرگی از مهاجرین با بیعت ابوبکر رضی الله عنه مخالف بودند. چنانچه عمر بن الخطاب رضی الله عنه تصریح کرده و می گوید: حین توفی الله نبیه ان الانصار خالفونا و اجتمعوا باسرهم فی سقیفة بنی ساعدة و خالف عنا علی و الزبیر و من معهما (2) ترجمه: « هنگام رحلت رسول خدا صلی الله علیه و سلم انصار با ما مخالف بوده و همگی در سقیفه بنی ساعده گرد هم آمده مخالفت خویش را ابراز داشتند و حضرت علی و زبیر و همراهان آنان نیز با ما مخالف بودند »
بنابراین چگونه مدعی هستیم که خلافت ابوبکر به اجماع و اتفاق مسلمین بوده است؟ (3)

 

پی نوشت ها:
(1) المحلی 9: 345.
(2) صحیح بخاری 8: 26 _ کتاب المحاربین، باب رجم الحبلی
(3) چند سؤال از محضر استادم 15 و 17


  
  

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سؤال 4 : آیا صحیح است که می گویند یار غار حضرت پیامبر صلی الله علیه وسلم  _ ابن بکر _ عبدالله بن بکر بن اریقط _ همان راهنما و دلیل پیامبر صلی الله علیه و سلم  بوده و نه حضرت ابوبکر؟(1)
و این تشابه و تقارب اسمی سبب شده که آنرا ابوبکر بخوانیم.
چون اولا: ابوبکر در هیچ کجا به این فضیلت اعتراف نکرده است، در حالی که در روز سقیفه به کمتر از آن اشاره کرد. نحن عشیرة رسول الله و اوسط العرب انسابا و لیست قبیلة من قبائل العرب الا و لقریش فیها ولادة (2)
ثانیا: به گفته عسقلانی، از تابعین کسانی بودند که منکر ارتباط داشتن آیه غار با ابوبکر بودند؛ همانند ابوجعفر مؤمن طاق (3)
ثالثا: حضرت عائشه رضی الله عنها تصریح دارد که هرگز آیه ای در حق ما نازل نشده است.(4) لم ینزل الله فینا شیئا من القرآن.
رابعا: معروف است که ابوبکر رضی الله عنه در مدینه به استقبال پیامبر صلی الله علیه و سلم آمد و این بدان معناست که ابوبکر رضی الله عنه همراه پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نبوده است.
خامسا: طبق روایت بخاری و دیگران، ابوبکر جزء اولین گروه از مهاجرین بوده و قبل از پیامبر صلی الله علیه و سلم وارد مدینه شده و در نماز جماعت گروه اول از مهاجرین شرکت می کرد.(5) (6)

 

حواشی:
(1): البدایة و النهایة 3: 293
(2): همان 6: 205
(3):  لسان المیزان 5: 115
(4): صحیح بخاری 6: 42 _ تاریخ ابن الاثیر 3: 199 _ البدایة و النهایة 8: 96 _ الاغانی 16: 90
(5): صحیح بخاری 1: 128 _ کتاب الاذان 4: 240 _ کتاب الاحکام باب اسقضاء الموالی و استعمالهم _ سنن البیهقی 3: 89 _ فتح الباری 13: 179 و  7: 261 و 307 
(6): چند سؤال از محضر استادم : 13


  
  

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سؤال 3 : آیا صحیح است که می گویند حضرت ابوبکر رضی الله عنه در جنگها و جهاد هیچ نقشی نداشته ، حتی یکبار هم دست به شمشیر نبرده است و یک تیر به طرف دشمن نیانداخته است و قطره ای از خون کفار را به زمین نریخته است ؛ چنانچه ابوجعفر اسکافی این مطلب را فرموده است :
لم یرم ابوبکر بسهم قط و سلّ سیفاْ و لا اراق دماْ (1)
با این حال چرا ما او را جزء مجاهدان و جهاد او را از جهاد حضرت علی رضی الله عنه بالاتر می دانیم.(2)
آیا اگر روافض به ما سلفی ها بگویند : شما درباره حضرت ابوبکر رضی الله عنه غلو می کنید ما چه جوابی داریم؟(3)

 

حواشی:
(1) شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید 13: 293
(2)فخر رازی در تفسیر خود جهاد ابوبکر را از جهاد علی افضل می داند. 173:3
(3) چند سؤال از محضر استادم : 12

 


  
  

 آیا صحیح است که می گویند : ابوبکر رضی الله عنه پس از پنجاه نفر و حتی پس از عمر بن الخطاب رضی الله عنه اسلام آورد ؟ چنانچه از سعد بن ابی الوقاص نقل شده است که ادعای بعضی مبنی بر اینکه او اولین مردی است که اسلام آورد دروغ و کذب است ؛ « عن محمد بن سعد : قلت لأبی أکان ابوبکر اولکم اسلاما ؟ فقال : لا و لقد اسلم قبله اکثر من خمسین (1)» ترجمه : محمد بن سعد می گوید از پدرم پرسیم : آیا براستی ابوبکر اولین کسی است که از میان شما به اسلام گرویده است ؟ پدرم سعد بن وقاص گفت : خیر، پیش از او بیش از پنجاه نفر اسلام آورده بودند.

 1: 540 . عسقلانی می گوید : « ... فقد کان حینئذ جماعة ممن اسلم لکنهم کانوا یخفونه من أقاربهم » فتح الباری 7 : 29 .
(2) شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید 3 : 188 . 
(3)


  
  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ یکی از کاربران اینجا یه فید زده بودن و نوشته بودن که 290.000 تومان پول ادکلن دادن و مستمسکشون هم همون روایت معروف بود که: "پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بیشترین مورد خرجشون عطر بوده" در پاسخ به این کاربر بسیار محترم و شریف باید بگم که معمولا مذهبیها مفهوم برخی از روایات رو خوب درک نمی کنند و بدون توجه به قرائن بهش استناد می کنند
+ آقا من کم سوادم ولی حرف من کم سواد اینه چرا عزت ملی رو می فروشید؟ مگه نه اینکه اجانب تحقیرمون میکنن که به خاطر تحریمها و زور گفتن اونا سر تسلیم فرود آوردیم تا جایی که حتی سبد کالا را هم ناشی از ذلت ایران و شکستش در برابر تحریمها میدونن!
+ ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش
+ یاد پیامرسانی های پارسی بلاگی قدیمی مخصوصا آقای *محمد فیاضی* بخیر هر کجا هست خدایا به سلامت دارش
+ از یزد خوشم میاد چند دوست یزدی دارم و همشون خوش ذوقن و البته متاسفانه کمی سختگیر ... مردیم از بس یزدی خنگ ندیدیم :)
+ عزت ملی در توافق هسته ای ژنو خدشه دار و رجز خوانی ها و کرکری خوانی های آمریکا و اسرائیل بیشتر شده مخصوصا اینکه اسرائیل مدعیست چون زور بالای سر ایرانیها بوده به علامت تسلیم پای میز مذاکره نشستند. منتظریم ببینیم تیم دیپلماسی ایران چه تدبیری برای بی اثر کردن این رجزخوانی ها دارند!
+ این روزها در پی فرمان مقام معظم رهبری برخی رسانه ها سعی در تشویق والدین برای افزایش نسل دارند.البته اصل این ساست کار درستی است و اصولا برنامه کنترل جمعیت کشورهای مسلمان از نقشه های شوم استکبار بوده است.به عقیدهما ایران مشکلی برای اداره یک کشور پر جمعیت ندارد اما در عین حال باید برنامه ای جامع نیز برای عدالت اجتماعی تو توزیع عادلانهامکانات و فرصتها تدوین شود
+ این وبلاگ را بخوانید
+ البته دولت پیشین دولت دروغگویان و منافقان شاید باشد اما دولت کنونی نیز فقط شیوه دروغپردازی را عوض کرده است
+ آقازاده های ترکیه ای اختلاس میکنند و پدراشون مجبور به استعفا میشن برخی از آقازاده های ایرانی بر خوان بیت المال چمبره میزنن اما ...